101 kroków marketingu internetowego – część 4 – Działania On-site

101 czesc 4 czynniki on site seo

Działania on-site SEO odnoszą się do wszelkich czynności optymalizacyjnych w obrębie witryny. 

Czynniki on-site SEO wpływające na pozycje witryny w wyszukiwarkach

Metatagi description, które zawierają wezwanie do działania

Metatag description to fragment tekstu, który pojawia się pod linkiem do Twojej firmy na stronie wyników wyszukiwania. Aby zapobiec usunięciu tego tekstu, meta tagi powinny mieć nie więcej niż 156 znaków, wliczając w to również spacje. Metatag description nie wpływa na pozycje strony w wyszukiwarce ale może mieć wpływ na ilość wejść na stronę dlatego powinien oferować czytelnikom zwięzły opis tego, co można znaleźć na Twojej stronie internetowej. Opisy podstron powinny być wyposażone także w zoptymalizowane do Twojej strony słowa kluczowe i powinny zawierać wezwania do działania taka by zachęcić czytelników do odwiedzenia witryny.

Zobacz narzędzie do testowania wyglądu witryny w wynikach wyszukiwania: http://www.seomofo.com/snippet-optimizer.html 

Mapa strony XML

Mapy strony XML to prawdopodobnie jeden z najbardziej podstawowych kroków w tworzeniu kampanii e-marketingowej. Mapy strony XML są przedstawiane głównym wyszukiwarkom, takim jak Google. Zawierają informacje na temat wszystkich stron Twojej witryny, co wpływa na bardziej efektywne indeksowanie w wyszukiwarkach. Witryna, która może być łatwo indeksowana jest stroną, która ma większą szansę na zyskanie wysokiej pozycji w ranking SERP.

Linkowanie wewnętrzne

Upewnij się, że Twoja strona zawiera odpowiednie linkowanie wewnętrzne między stronami za pomocą  anchor text , który jest zoptymalizowany dla słów kluczowych. Przykładowo, jeśli link skieruje odwiedzających do działu z odzieżą męską, to anchor tekst dla tego linku, powinien zawierać jedno z kluczowych słów dla strony z odzieżą męską.

Opracowanie skutecznych tytułowych i nagłówków

Napisz tytuły, które powinny zawierać 70 znaków wraz z nazwą firmy, jeżeli jest tylko taka możliwość. Nagłówek powinien być stosunkowo zwięzły i tak jak tytuł, powinien zawierać słowa kluczowe.

Optymalizacja grafiki co wpłynie na szybszy czas ładowania

Zbyt wolny czas ładowania Twojej strony, jest jednym z najczęstszych czynników wpływających na osiągnięcie wysokiego współczynnika odrzuceń. Aby upewnić się, że Twoja strona ładuje się prawidłowo, sprawdź dokładnie, czy obrazy nie zajmują zbyt wiele miejsca. Może się okazać, że wystarczy zmniejszyć rozdzielczość fotografowanego obrazu lub użyć kompresji gzip co pozwoli skondensować pliki.

Tworzenie wartościowej zawartości strony internetowej wraz z słowami kluczowymi

Jak już wcześniej wspomniano, wartościowa treść strony internetowej ma charakter informacyjny, dobrze napisany i łączy słowa kluczowe. Zawartość Twojej witryny na  poszczególnych stronach powinna zawierać nie więcej niż 200- 300 słów oryginalnej treści. Przy czym dublowanie treści jest wykluczone! Google będzie również karać strony, które będą wyglądać jak spam, w związku z dużą ilością słów kluczowych. Dlatego też, upewnij się że nie przesadziłeś ze słowami kluczowymi. Upewnij się też, że są one rzeczywiście istotne dla treści.

Zawsze wprowadzaj do obrazów tagi alt

Każdy obraz, który posiadasz na stronie powinien posiadać odpowiedni tagi alt, które opisują obraz w kilku słowach. Mogą to być słowa kluczowe ale tag musi wciąż być opisowy.  Pomyśl o tych opisach, ale nie jako o sposobie na poprawę ale jako o koniecznej potrzebie.

Wybierz dobrej jakości serwer

Usługi hostingowe odgrywają bardzo duże znaczenie. W zależności od tego jaki rodzaj serwera Twoja firma wybierze, będzie to decydowało o późniejszej pracy strony. Usługi hostingowe z pewnością będą wpływać na czas wczytywania strony, na szybkość i jej dostępność. Te wszystkie aspekty będą z kolei decydować o doświadczeniu użytkownika oraz o wynikach w rankingach Google.

Spraw aby nawigacja strony była prosta i intuicyjna

Struktura strony jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jej długoterminowy sukces. Aby upewnić się, że goście mogą szybko i sprawnie poruszać się po witrynie, stwórz hierarchię zawierającą od 5 do 10 stron w głównym poziomie, w ramach którego użytkownicy mogą zlokalizować szereg bardziej konkretnych podstron. Ten główny poziom będzie prawdopodobnie przyciągać najwięcej ruchu na stronie więc upewnij się, że strony te są zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych.

Monitorowanie za pomocą narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics

W świecie SEO, analizy są niezbędne. Skąd miałbyś wiedzieć jak kampania SEO pracuje nie posiadając informacji o ruchu na stronie czy też wyników konwersji? Stosuj analitykę, która pomoże Ci kierować strategią SEO Twojej firmy, a kiedy Twoje wyniki ujawnią braki w dążeniu do osiągnięcia obranych celów, trzeba będzie rozważyć test A/B, który pozwoli ustalić w jaki sposób dokonać ulepszeń.

Usuń wszystkie uszkodzone linki

Linki, które prowadzą odwiedzających do stron błędu 404, z pewnością przyczynią się do opuszczenia tej strony, a wtedy Twoja firma utraci szansę uzyskania wysokiej pozycji w SERP Google. W rzeczywistości kiedy wyszukiwarka indeksuje stronę i napotyka niedziałający link, to z pewnością opuści stronę całkowicie. Aby zidentyfikować dostępne na stronie uszkodzone linki (lub te, które są powiązane z Twoją stroną i są zepsute), trzeba je regularnie kontrolować przez np. narzędzie Google dla Webmasterów.

Zwróć uwagę na URL

Adres URL, który jest słabo skonstruowany, może stanąć na drodze do osiągnięcia efektywnego indeksowania w wyszukiwarkach, wysokiej pozycji w rankingach i wzrostu ruchu na stronie. Dlatego też każda strona URL powinna być zaprojektowana tak by zawierać maksymalnie 256 znaków, wyłącznie z małych liter i powinien też zawierać istotne/odpowiednie opisy wraz ze słowami kluczowymi. Adresy URL nie powinny zawierać sekwencji liczb losowych lub spacji, a wszystkie słowa powinny być oddzielone myślnikiem „-”.