Mobilny indeks wyszukiwania – Ważna zmiana w Google

indeks wyszukiwania mobilnego

Gary Illyes – Webmaster Trends Analyst w Google – zapowiedział niedawno, że firma ma zamiar stworzyć oddzielny indeks wyszukiwania mobilnego, który będzie niezależny od zwykłego indeksu Google. To ważna zmiana, tym bardziej, że wyniki wyszukiwania uzyskiwane na urządzeniach przenośnych są bardziej aktualne.

Mobilny indeks wyszukiwania, który jest w planach firmy Google, ma być głównym indeksem wskazującym strony internetowe po wpisaniu słowa kluczowego w wyszukiwarce. Klasyczny indeks co prawda ciągle będzie istnieć, ale nie zaoferuje tak aktualnych wyników, jak jego mobilny odpowiednik. Informacja o zmianach, jakie mają zostać wprowadzone, pojawiła się niedawno podczas konferencji marketingu cyfrowego Pubcon. Analityk trendów Google w trakcie swojego wystąpienia nie podał jednak konkretnego terminu, kiedy ta nowość miałaby zostać wprowadzona. Pierwsze wiadomości o planowanych zmianach można było usłyszeć na konferencji SMX East rok wcześniej. Jak widać, pomysł ten spotkał się z aprobatą i podjęto działania dążące do jego realizacji.

Jak działa indeks mobilny? Nie jest to do końca wiadome. Nie ma też informacji dotyczących daty wprowadzenia go jako główny indeks Google. Póki co bez odpowiedzi pozostają również pytania, czy będzie on wykorzystywany także podczas korzystania z wyszukiwarki na komputerach stacjonarnych, jak bardzo nieaktualne będą wyniki ze zwykłych zapytań, a także – czy indeks mobilny będzie zawierał wyłącznie strony responsywne. Jedną z najbardziej istotnych zmian z pewnością będzie ta, że Google uruchomi nieco uproszczony algorytm wyników wyszukiwania. Obecnie dane do rankingu mobilnego pobierane są z zasobów „stacjonarnych”.

Póki co zapytania z urządzeń stacjonarnych stanowią mniejszość, ale ciągle stosowane są przez liczną grupę użytkowników. O nadchodzących zmianach wiadomo niewiele, jednak podana podczas niedawnej konferencji wiadomość wywołała niemałe poruszenie. Nie pozostaje więc nic innego, jak cierpliwie czekać – prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy poznamy więcej szczegółów.

Sprawdź czy twoja strona dostosowana jest do urządzeń mobilnych:

Narzędzie Google PageSpeed Insights sprawdzające prędkość działania strony: https://pagespeed.web.dev/

Narzędzie pozwalające sprawdzić, czy Twoja strona jest responsywna i jak będzie wyglądać na różnych urządzeniach (w tym telefonach komórkowych i tabletach, a nawet w niestandardowych rozdzielczościach): https://www.websiteplanet.com/pl/webtools/responsive-checker/

Popularne GTmetrix to darmowe narzędzie do testowania i monitorowania wydajności strony internetowej: https://gtmetrix.com/

Proste narzędzie od Google:  https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/