Od czego zależą koszty kampanii Google Ads?

ile kosztuje adw

Osoby planujące reklamować swoją firmę za pomocą narzędzia AdWords oferowanego przez Google najczęściej zastanawiają się jak wysokie są koszty takiej kampanii. Jednoznacznie nie można jednak ich określić, ponieważ zależą one od wielu czynników. Dlatego też przed rozpoczęciem przygody z AdWords warto dowiedzieć się w jaki sposób ustalane są koszty i jak można oszacować budżet na ten cel.

Sposoby rozliczania

Najczęściej stosowaną formą rozliczenia kampanii AdWords jest model CPC (cost per click), czyli za kliknięcie. Koszty naliczane są tylko w sytuacji, kiedy internauta klika w reklamę, za to samo jej wyświetlenie nie generuje żadnych dodatkowych opłat. Oznacza to więc, że w efekcie reklamodawca płaci tylko za odwiedziny na jego stronie osób zainteresowanych konkretną ofertą.

Oprócz systemu CPC istnieje także model CPM (cost per mille), a więc za tysiąc wyświetleń. Ten sposób stosowany jest jednak wyłącznie w przypadku partnerów Google i najczęściej wykorzystuje się go w kampaniach wizerunkowych w sieci reklamowej Google.

Trzecim (i ostatnim) modelem jest CPA (cost per action) oznaczający płatność za wywołanie konwersji, a więc określonej akcji. Rozliczenie odnosi się do kliknięć w reklamę, przy czym stawki są ustawiane automatycznie w taki sposób, aby osiągnąć jak największą liczbę konwersji. Skorzystanie z tego modelu rozliczenia wymaga jednak spełnienia pewnych warunków.

Od czego zależą koszty Google AdWords?

Zarówno pozycja reklamy, jak też jej koszt ustalane są przez system Google AdWords podczas aukcji w czasie rzeczywistym. Mogłoby się wydawać, że wygrywa je osoba oferująca najwięcej, jednak oprócz samej stawki nie mniej istotna jest jakość reklamy.

Najtańsze kliknięcia w reklamę to koszt rzędu kilku groszy, zaś najdroższe – nawet kilkanastu złotych. Drugie z wymienionych zazwyczaj dotyczą popularnych wyrażeń związanych z konkurencyjnymi branżami. Ze względu na fakt, że o najwyższe pozycje na wybrane frazy walczy duża liczba reklamodawców, dołączenie do aukcji generuje większe koszty. Niszowe branże to mniejsza konkurencja, a co za tym idzie – również niższe stawki. W celu zwiększenia ruchu na stronie bez konieczności ponoszenia znacznych kosztów najlepiej jest używać w kampanii AdWords więcej tańszych słów kluczowych, niż niewielkiej liczby droższych fraz.

Aby określić przybliżoną wartość stawki za kliknięcie i oszacować liczbę prognozowanych wyświetleń dla określonych fraz można skorzystać z planera słów kluczowych. Trzeba jednak pamiętać, że są one obliczane w czasie rzeczywistym przy każdorazowym wyszukiwaniu w Google, a co za tym idzie – konieczne jest analizowanie stawek na bieżąco, bo tylko w ten sposób reklamy wyświetlane będą przez cały czas.

planer słow kluczowych

Przebieg aukcji i koszt kliknięcia

Za każdym razem, kiedy internauta wprowadza do wyszukiwarki Google zapytanie, system AdWords inicjuje aukcję. Na to czy reklama zostanie wyświetlona ma wpływ tzw. ranking reklamy określany na podstawie maksymalnej stawki za kliknięcie i jakości słów kluczowych. Maksymalny CPC to najwyższa kwota, jaką reklamodawca jest gotów zapłacić za kliknięcie, zaś koszt rzeczywisty to stawka minimalnie wyższa od oferty konkurencji. Najprościej będzie wyjaśnić to na przykładzie: jeśli firma A deklaruje 5zł za kliknięcie, zaś firma B – 4zł, to wygrywa firma A, przy czym koszt rzeczywisty wyniesie 4,01zł.

Wynik jakości to wskaźnik obliczany na podstawie takich czynników, jak:

  • trafność słow kluczowych,
  • dopasowanie tekstu reklamy do słów kluczowych,
  • jakość strony docelowej,
  • prognozowany współczynnik klikalności (CTR),
  • wyświetlany url,
  • adres srony docelowej

Im wyższy wynik jakości, tym wyższą pozycję zajmie reklama przy mniejszych opłatach za kliknięcie, dlatego warto zwrócić uwagę na ten czynnik podczas dobierania słów kluczowych.

Jaki budżet na reklamę?

Jedną z największych zalet Google AdWords jest niewątpliwie elastyczność kosztów. Dostęp do kampanii ma każdy, a rejestracja jest darmowa. Nie ma określonych granic, jeśli chodzi o budżet, dlatego jego wysokość można modyfikować w dowolnym momencie. Dla początkujących przygotowano specjalne narzędzia do określania stawek, co jest dobrym punktem wyjścia podczas planowania budżetu. Zależnie od swoich możliwości finansowych,  szacunkowych stawek i tego jaki cel chce osiągnąć reklamodawca, ustala on budżet miesięczny. Środki te dzielone są pomiędzy kampanie z określeniem budżetu dziennego – w ten sposób łatwiej będzie kontrolować koszty. System AdWords daje wiele możliwości i pozwala optymalnie dostosować kampanie zależnie od oczekiwań jego użytkowników. Mogą oni decydować w jakich godzinach i dniach tygodnia ma zostać wyświetlona reklama; a nawet – w jakich lokalizacjach geograficznych będzie się ona pojawiać.

Jakie są koszty kampanii AdWords?

Koszt kampanii AdWords zależy od celów, jakie chce osiągnąć reklamodawca i oczywiście jego możliwości finansowych. Warto jednak wiedzieć, że efektywność całego przedsięwzięcia zależy od wielu czynników. Odpowiednie przygotowanie, częsta analiza stawek i doświadczenie w zarządzaniu kampaniami AdWords mogą obniżyć koszty tej formy marketingu, a jednocześnie zwiększyć jej efektywność.

Dobrze zoptymalizowana kampania może procentować osiaganiem wyższych pozycji niższym kosztem nawet jeśli stawki konkurencji są wyższe od twoich.