Dlaczego nie warto oszczędzać na stronach WWW i ich pozycjonowaniu
Chociaż na pozycjonowanie stron internetowych można wydawać mało, takie postępowanie nie do końca jest dobrym pomysłem. Co prawda istnieją sposoby, aby w tani sposób podnieść pozycję witryny, jednak skorzystanie z nich wiąże się z pewnymi karami od Google. Ponadto w dłuższej perspektywie niesie dodatkowe koszty i jest zwyczajnie nieopłacalne.
Sama strona internetowa nie wystarczy
Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą z pewnością poświęcić muszą sporo czasu, wysiłku, a niekiedy i pieniędzy, aby ich biznes przynosił dochody. Oczywiście oszczędność jest ważna, jednak czasem zwyczajnie się nie opłaca, tak jak w przypadku stron internetowych. Chociaż mogłoby się wydawać, że najważniejsze jest, aby witryna była czytelna, estetyczna i działająca, to w rzeczywistości sam dobry projekt nie wystarczy, jeśli potencjalni klienci na taką stronę nie będą mogli dotrzeć. Dlatego też przedsiębiorcy muszą pomyśleć o odpowiedniej reklamie, pozycjonowaniu, Google AdWords, a nawet social mediach. Warto przy tym pamiętać, że obecność witryny w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania Google to efekt działań wymagających czasu, którego nie można osiągnąć od razu.
Szybkie pozycjonowanie – czy to się opłaca?
Chociaż zdarza się, że niektóre firmy pozycjonujące obiecują szybki efekt za niewielkie pieniądze, to nie warto dać się skusić na takie rozwiązanie. Na rynku istnieje mnóstwo firm, a obecnie zdecydowana większość z nich ma swoją stronę internetową. Tak duża konkurencja sprawia, że zajęcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania wcale nie jest proste. Specjalne algorytmy Google decydują o kolejności adresów w zależności od wielu czynników. Jednym z nich jest liczba stron publikujących linki do konkretnej witryny. Na aukcjach internetowych co prawda można je kupić, ale pozyskane w ten sposób odnośniki zazwyczaj są mało wartościowe, a ponadto takie działanie wiąże się ze sporym ryzykiem – jeśli w krótkim czasie dodanych zostanie wiele linków, Google uznaje je za nienaturalne i w efekcie na taką stronę nakładany jest filtr. W konsekwencji nie wyświetla się ona w wynikach wyszukiwania pod konkretnymi frazami, spada o kilkadziesiąt pozycji, a nawet zostaje zbanowana. Usunięcie filtra jest trudne i czasochłonne, dlatego oszczędność na pozycjonowaniu niesie w rzeczywistości dodatkowe koszty i zdecydowanie się nie opłaca.
Jakość przede wszystkim
Oczywiście można próbować oszukać Google, jednak najprawdopodobniej takie próby zakończą się fiaskiem. Lista adresów, jakie pojawiają się po wpisaniu słowa kluczowego układana jest na podstawie wielu czynników. Algorytmy badają linki prowadzące do konkretnej witryny, tekst na jaki pozycjonowana jest strona, a nawet znajdujące się na niej treści. Na najwyższą pozycję mają szansę te strony, które dla internautów są najbardziej użyteczne, a przy tym nie mają podejrzanie wiele słów kluczowych. Jeśli kwestie content marketingu powierzone są profesjonalistom, strona jest chętnie odwiedzana i komentowana, co oczywiście przekłada się na większą świadomość marki i lepsze wyniki sprzedażowe. Aby więc mieć pewność, że potencjalny klient spędzi na naszej witrynie nieco więcej czasu i nie odejdzie do konkurencji, najlepiej jest zaufać specjalistom.
Tania strona internetowa…
…na pewno jest osiągalna, jednak jej atrakcyjna cena to tylko pozory. W Internecie nie brakuje ofert wykonania witryny za ok. 300zł, ale warto się przy tym zastanowić, czy taka strona będzie wykonana profesjonalnie. Pamiętajmy, że obecnie wiele osób poszukiwanie konkretnej firmy usługowej zaczyna właśnie od przejrzenia sieci. Dobra strona internetowa stanowi więc wizytówkę przedsiębiorstwa. I chociaż mogłoby się wydawać, że największe znacznie ma w tym przypadku wygląd witryny, to w rzeczywistości istnieje znacznie więcej ważnych kwestii, jakie trzeba wziąć po uwagę. Nie mniej istotne jest pozycjonowanie, reklama, czy poprawność kodu strony. Decydując się na usługi amatorów sporo ryzykujemy – nawet najciekawsza wizualnie witryna się nie sprawdzi, jeśli nie będzie działać poprawnie.
Komu więc powierzyć to zadanie? Najbezpieczniej będzie zgłosić się do profesjonalnej firmy, która ma już ugruntowaną pozycję na rynku i doświadczenie. W tym przypadku kierowanie się niską ceną na dłuższą metę nie przyniesie korzyści. Oczywiście warto szukać propozycji, która gwarantuje dobrą jakość, a jednocześnie odpowiadać będzie naszym możliwościom finansowym, jednak trzeba mieć też świadomość, że niska cena przekłada się na odpowiadającą jej jakość. Specjalista, który wśród dotychczasowych klientów cieszy się pozytywną opinią i może pochwalić się ciekawymi realizacjami to najlepszy adres.
Social media
Utworzenie konta na najbardziej popularnych portalach społecznościowych, do których należą Facebook, Twitter i Instagram jest całkowicie darmowe, jednak jego prowadzenie już niezupełnie. Zarządzanie profilami oraz dodawanie treści niewątpliwie wymaga czasu – i to właśnie za ten czas trzeba zapłacić. Zdarza się, że osoby prowadzące konta firmowe za odpowiednią cenę są w stanie poprawić znacząco statystyki i zdobyć dużą liczbę fanów, które jednak okazują się być botami. W mediach społecznościowych zdecydowanie nie o to chodzi. Firmowe konto na jednym ze wspomnianych portali to świetny sposób, aby korzystnie zareklamować swoje usługi, zaciekawić potencjalnych klientów ofertą, przedstawić się w korzystnym świetle i w krótkim czasie odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości czy skargi. Aby osiągnąć korzystny efekt trzeba więc włożyć nieco wysiłku i oczywiście czasu – sztuczność tutaj się nie sprawdzi.
Wybór osoby zajmującej się prowadzeniem konta firmowego wbrew pozorom może w znacznym stopniu przyczynić się do tego, jak nasza marka jest postrzegana. Podczas przygotowywania treści wpisów trzeba uwzględniać potrzeby potencjalnych klientów i zadbać o to, aby publikowane teksty, filmy, czy zdjęcia były dla nich interesujące. Z całą pewnością takie wpisy nie powinny ograniczać się wyłącznie do przygotowywanych promocji, ale mogą dotyczyć np. ciekawostek dotyczących konkretnej branży. Atrakcyjne treści przyciągną większą liczbę realnych fanów, którzy jednocześnie stanowią grupę odbiorców oferowanych produktów czy usług i mogą stać się stałymi klientami.
Oszczędności generują ukryte koszty
Wiele początkujących firm decyduje się na skorzystanie z usług amatorów, jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych i ich pozycjonowanie. Najczęściej dzieje się tak z powodu oszczędności – małe i nie znane na rynku przedsiębiorstwo zazwyczaj nie ma zbyt wysokich przychodów. Budowanie dobrej opinii wśród klientów niewątpliwie wymaga sporo czasu, dlatego początkujący przedsiębiorcy chcą jak najszybciej zobaczyć efekty content marketingu. Trzeba jednak wiedzieć, że podobnie jak na zaufanie klientów, również i na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania Google trzeba sobie zapracować. Działania prowadzone w Internecie, których celem jest znalezienie się na początku listy adresów po wpisaniu słowa kluczowego to długotrwały proces. Zatrudnienie nieuczciwych osób lub amatorów może w dodatku wiązać się z przykrymi konsekwencjami, jak np. nałożenie wspomnianych już filtrów. Należy przy tym wspomnieć, że źle zaprojektowana strona wymagać będzie poprawek, dlatego nie warto wydawać pieniędzy na usługę, która nie przyniesie wymiernych efektów, a dodatkowo może narazić nas na dodatkowe koszty. Odbudowywanie reputacji wśród klientów oraz cofnięcie filtra na stronę internetową to proces żmudny i czasochłonny. Jednoznacznie można więc stwierdzić, że tania strona internetowa i niski cennik za usługi content marketingu wcale nie przekładają się na oszczędności w firmie, a nawet przeciwnie – generują dodatkowe koszty. W tym przypadku pójście drogą na skróty zdecydowanie się nie sprawdzi. Najlepiej jest więc poświęcić te kwestie profesjonalistom, którzy wiedzą jak działają algorytmy Google. Osoby obiecujące szybkie poprawienie wyników w krótkim czasie są mało wiarygodne, dlatego zdecydowanie bezpieczniej będzie zrezygnować z ich usług.