101 kroków marketingu internetowego – część 1 – Social Media

101 krokow marketing internetowego

Rozpoczynamy cykl artykułów „101 Kroków marketingu” w których opiszemy podstawy działań z dziedzin Social Media, SEO, reklamy, content marketingi i wielu innych. 

Zapewne już o tym słyszałeś wcześniej, prowadzenie skutecznej kampanii marketingowej wymaga zdolności do zarządzania wieloma ruchomymi częściami. Co prawda identyfikacja wszystkich tych części może być wyzwaniem samym w sobie. Często bywa tak, że zasoby e- marketingu skupiają się tylko na pojedynczych aspektach procesu.  Czasami nawet warto cofnąć się o krok i spojrzeć na wszystko świeżym okiem, ten zabieg jest bardzo pomocny w kampanii marketingowej. Właśnie dlatego sporządziliśmy kompleksowe 101 kroków dla planu e-marketingu.

Social Media

Media społecznościowe, to dynamicznie rozwijający się sektor e-marketingu, który stał się szczególnie skuteczny w znalezieniu szerszej publiczności, która jest bardziej zaangażowana. Social media muszą stanowić część twojego planu marketingowego.

Rynek na wielu platformach społecznościowe

Strategia „social media” jest najbardziej efektywna, gdy rozgrywa się na wielu platformach w tym Facebook, Twitter, Pinterest, Linkedln, YouTube. Niezależnie od tego w jakim stopniu znasz te platformy to w Twoim interesie jest właśnie zarządzanie licznymi profilami, bo nigdy nie wiadomo, z której platformy Twoja grupa docelowa najczęściej korzysta. 

Prezentuj spójną markę na różnych platformach

Bardzo ważne aby Twoja marka na każdym profilu „social media” była jednolita, co oznacza że pisownia, informacje kontaktowe, opis profili, obrazy, powinny być spójne tak aby Twoja firma była łatwiej rozpoznawalna. Strona profilu powinna być Twoją wizytówką, powinna przedstawiać wysoki poziom profesjonalizmu. Nie będziesz postrzegany jako autorytet w swojej branży jeżeli Twoje profile społecznościowe będą przedstawiać niechlujną treść i beznadziejne zdjęcia.

Tworzenie treści na profilach społecznościowych, które są bardzo istotne i przyciągają uwagę

Mogą one obejmować konkursy reklamowe, promocje, premiery nowych produktów, ankiety, linki do informacyjnych blogów itp. Chodzi o to, aby nie tylko znaleźć sposób na przyciągnięcie odwiedzających ale co więcej na większe zaangażowanie ich przez ciekawą zawartość.

Staraj się często aktualizować swoje profile społecznościowe

Profile w social mediach, pozostawione na dłuższy czas bez opieki stają się bardzo szybko przestarzałe. Kluczem do zyskania i utrzymania stałej publiczności jest wysyłanie regularnych postów (co najmniej 2-3 razy w tygodniu dla każdej platformy).

Zawsze odpowiadaj na uwagi i pytania klientów

Głównym celem social media jest łączenie się z innymi, dlatego też jeżeli odwiedzający zadaje pytanie lub pozostawia komentarz na Twoim profilu, to pamiętaj aby w sposób profesjonalny i rzetelny odpowiadać. W ten właśnie sposób informujesz swoich odbiorców, że firma jest zarówno uprzejma i zainteresowana doświadczeniem potencjalnego klienta.

Skorzystaj z social media marketingu

Marketing na platformach społecznościowych staje się jednym z najbardziej skutecznych metod reklamowych. Według AdRoll, Facebook przoduje w tym rankingu – na tym portalu kliknięcia w reklamy są 8 razy wyższe niż w przypadku tradycyjnych reklam internetowych. Innymi słowy social media marketing bardzo dobrze działa.

Optymalizacja postów dla treści SEO

Strefa social media to świetne miejsce do włączenia słów kluczowych, które Twoja strona stosuje w rankingach. Stosuj tylko te słowa kluczowe, które mają sens i wydają się autentyczne dla odbiorców.

Dostosuj adres url profilu strony w mediach społecznościowych

Zmień adres URL twojej strony na Facebook’u, Profilu Google+ tak by zawierał nazwę firmy a nie wygenerowany losowo ciąg znaków. Należy tylko pamiętać o tym, że ten adres URL może być zmieniony tylko raz.

Utożsamiaj się z opisem profilu

Zwłaszcza na platformach społecznościowych takich jak Twitter, gdzie opis w dziale „o sobie” w Twoim profilu będzie służyć jako opis docelowy pojawiający się na Twojej stronie. Zadbaj aby optymalnie korzystać z opisów profili społecznościowych, za równo tych informacyjnych i tych przyciągających uwagę (możesz włączyć do opisu odpowiednie słowa kluczowe).

Tworzenie linków do profili społecznościowych

Na swojej stronie internetowej, blogu lub innej treści online, umieszczaj przyciski „buttony”, które kierują do profili społecznościowych. Social media pozwolą Twoim użytkownikom w łatwy sposób połączyć się z Tobą.