101 kroków marketingu internetowego – część 2 – Lokalne SEO
Lokalne strategie SEO mają na celu pomóc firmom odnaleźć się wśród lokalnych odbiorców, co jest szczególnie ważne, gdy firma ma wiele sklepów w różnych lokalizacjach.
Określ swoje cele
Jeśli celem Twojej firmy jest zdobycie specyficznych odbiorców lokalnych, to pierwszym krokiem jest zdefiniowanie celów SEO. Do kogo są skierowane? Czy Twoje strategie lokalnego SEO zmieniają się w zależności od lokalizacji? Jakie kryterium będziesz stosował w określeniu miary sukcesu? Np. liczba wysłanych formularzy, kliknięć w numer telefonu.
Przeprowadzaj audyt SEO
Lokalny audyt SEO to wstępna ocena wszystkich najistotniejszych czynników kampanii SEO i jest używany do identyfikacji ich mocnych jak i słabych stron. Lokalny audyt będzie obejmować ocenę Twojej strony – Google Moja Firma, witryny i jej strony docelowej. Co więcej pozwoli analizować lokalne media społecznościowe, lokalną konkurencję oraz istniejące cytaty. Zobaczysz jak wypadasz na tle konkurencji i porównasz swoją stronę z inną konkurencyjną.
Stworzenie wizytówki Google Moja Firma
Żadna kampania SEO nie jest kompletna jeśli nie zawiera tworzenia lokalnych profili biznesowych, takich jak np. te które są dostępne w Google. Należy jednak pamiętać o tym aby usunąć wszelkie duplikaty stron w Google Moja Firma co może nawet doprowadzić do kary od Google i w rezultacie zaszkodzić Twoim rankingom.
Maksymalizacja ofert w lokalnych katalogach
Lokalne katalogi online, jak np. firmy.net, prezentują możliwość prostego i łatwego budowania cytatów własnej firmy, które wpływają na pozycję w wynikach wyszukiwania. Cytowanie to wszystkie wzmianki dotyczące np. nazwy Twojej firmy, adresu lub telefonu kontaktowego, które są umieszczone na innych stronach internetowych. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie tam linku prowadzącego do Twojej strony.
Bądź zgodny z zawartością
Tak jak w przypadku social media/ profili społecznościowych, treść jest również bardzo ważną i integralną częścią udanej kampanii SEO. Jednak w tym przypadku odnosi się ona w mniejszym stopniu do budowania marki a w większym do ułatwienia wyszukiwania Twojego biznesu.
Ułatwiaj klientom możliwość pozostawienia opinii
Opinie klientów zachęcą odwiedzających do „zbadania” witryny. Jeżeli strona wywrze pozytywne wrażenie na odwiedzającym to możesz być pewny, że wpłynie to na wzrost konwersji. Google już teraz analizuje opinie na temat lokalnych firm. Im bardziej obfite, im więcej wysokiej jakości a także bardziej zróżnicowanych opinii klientów na temat Twojej firmy, tym bardziej prawdopodobne, że znajdziesz się w Google i to nawet na bardzo wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania.
Rynek dla mobilnych odbiorców
Gorący apel do użytkowników urządzeń mobilnych, ważne aby właściwie kierować lokalnych odbiorców, ponieważ około 80% wszystkich lokalnych wyszukiwań jest prowadzonych na urządzeniach mobilnych.
Tworzenie stron internetowych dla określonych lokalizacji
Jeżeli posiadasz 3 witryny sklepowe na Twojej stronie internetowej, to stwórz 3 odrębne podstrony internetowe dla każdej lokalizacji. To pomoże lepiej kierować tych, którzy szukają nazwy Twojej firmy i lokalizacji, przez co Twoja firma będzie w stanie zaoferować treści specyficzne dla każdej lokalizacji, a zatem bardziej przydatne dla konkretnych, lokalnych klientów.
Optymalizacja treści lokalnych stron internetowych dla lokalnych odbiorców
Wymaga to przeprowadzenia lokalnych badań słów kluczowych. Należy zidentyfikować, które zwroty potencjalnych klientów lokalnych, są najczęściej używane w wyszukiwarkach. Należy je następnie wprowadzić w lokalne strony, tak jak to wygląda w przypadku tradycyjnych rankingów SEO dla słów kluczowych.
Znajdź sposób, aby zdobyć zainteresowanie lokalnych mediów
Zasięg działania w lokalnych mediach stanowi inny skuteczny sposób na to, aby Twoja firma mogła znaleźć się wysoko w rankingach na danym obszarze. Im więcej zewnętrznych źródeł, które kojarzą firmę z określoną lokalizacją, tym lepiej dla twoich lokalnych rankingów.