Google usuwa reklamy z prawej strony wyników wyszukiwania

google zmienia strone wyszukiwania adw

Google oficjalnie potwierdziło, że nie będzie wyświetlać reklam na prawo od wyników wyszukiwania, z jednym wyjątkiem.

Google wprowadza dramatyczną zmianę, która usuwa reklamy z prawej strony w wynikach wyszukiwania na komputerach, i umieszcza reklamy tylko na początku i / lub na dole strony. Jednocześnie, Google twierdzi, że może pokazać dodatkową reklamę – cztery, a nie trzy – dla zapytań, które będą miały większe prawdopodobieństwo przeprowadzenia konwersji.

zmiana adwords przed
zmiana adwords po

Wszystko to oznacza zakończenie testu, który rozpoczął się w 2010 roku (początkowo dla reklam kredytów), który był ulepszany i poprawiany przez ostanie lata. Rzecznik Google potwierdził, że zmiana jest teraz wprowadzana we wszystkich wyszukiwarkach we wszystkich językach na całym świecie. Reklamy nie będą wyświetlane po prawej stronie wyników wyszukiwania na komputerach, z jednym wyjątkiem: (PLA) boks reklamowy listą produktów nadal będzie się pokazywał zarówno nad jak i po prawej stronie wyników wyszukiwania. Dodatkowa czwarta reklama, może być wyświetlana nad wynikami wyszukiwania tylko dla zapytań bardziej nastawionych na zakup np. „ubezpieczenie oc, hotel kraków”, zgodnie z oficjalnym oświadczeniem Google:

„We’ve been testing this layout for a long time, so some people might see it on a very small number of commercial queries. We’ll continue to make tweaks, but this is designed for highly commercial queries where the layout is able to provide more relevant results for people searching and better performance for advertisers.”

„Testowaliśmy ten układ przez długi czas, więc niektórzy ludzie mogli zobaczyć to na bardzo małą liczbę zapytań handlowych. Będziemy nadal dokonywać poprawek, ale ten układ jest przeznaczony dla zapytań handlowych, w których taki układ jest w stanie zapewnić bardziej trafne wyniki wyszukiwania dla ludzi i lepsze wyniki dla reklamodawców.” Usunięcie wszystkich reklam z prawej strony oczywiście sprawia, że strona wyników wyszukiwania na urządzeniach mobilnych jest przejrzysta i bardziej się podobna. Jednak na telefonach komórkowych, Google zazwyczaj pokazuje dwie lub trzy reklamy na górze i na dole wyników wyszukiwania.

Co to oznacza dla reklamodawców?

Przede wszystkim większą konkurencję między reklamodawcami, a co za tym idzie wzrost stawek za kliknięcie CPC.