Wady i zalety poszczególnych form rozliczania za pozycjonowanie

wady i zalety form rozliczania za pozycjonowanie

Powszechny dostęp do Internetu sprawia, że wiele osób rozpoczyna poszukiwania interesujących ich usług właśnie od sieci, zaś właściciele firm dostrzegają znaczenie pozycjonowania stron internetowych.

Odpowiednio prowadzone działania mogą zwiększyć liczbę klientów, a tym samym poprawić wyniki sprzedażowe przedsiębiorstwa. Branża SEO nieustannie się zmienia, podobnie jak formy rozliczeń ze specjalistami tej dziedziny. Jakie plusy i minusy mają różnego rodzaju umowy oferowane przez firmy pozycjonujące?

Jedna z najbardziej popularnych, ale czy najlepsza?

Wraz z pojawieniem się samej usługi pozycjonowania stron forma rozliczenia polegająca na płatności za pozycje (za efekt) stała się najczęściej stosowanym typem umowy pomiędzy klientem, a specjalistami SEO. W tym modelu opłaty dotyczą wyłącznie konkretnych pozycji strony na określone frazy i najczęściej są naliczane dopiero w sytuacji, kiedy witryna pojawi się w dziesięciu pierwszych wynikach wyszukiwania przeglądarki Google na wybrane słowa kluczowe. Ponadto opłata za usługę nierzadko uzależniona jest od zajętej przez stronę pozycji. Przykładowo za pozycje od 1-3 należy zapłacić 200zł, za pozycje 4-6 150zł, a za ostatnie trzy – 100zł.

Przykład rozliczenia:

Należną kwotę za frazę dzielimy przez liczbę dni w miesiącu (np. dla lipca 31), w ten sposób otrzymujemy cenę pozycjonowania frazy na 1 dzień (dla każdego z 3 przedziałów pozycji) Otrzymany wynik mnożymy przez liczbę dni przez, które strona figurowała na określonych pozycjach, otrzymując w ten sposób wynik finalny.

  • Strona przebywała na pozycjach 1-3: przez 21 dni = 67,62zł (mnożymy stawkę dzienną przez liczbę dni 3,22zł x 21 dni = 67,62zł)
  • Strona przebywała na pozycjach 4-6: przez 8 dni = 18,4zł (2,30zł x 8 dni = 18,4zł)
  • Strona przebywała na pozycjach 7-10: przez 2 dni = 4,5zł (2,25zł x 2 dni = 4,5zł)

W sumie: 90,52zł.

monitoring pozycji w google

Widok konkretnych pozycji strony na określone frazy na przestrzeni jednego miesiąca.

kosztorys rozliczania za efekt

Przykład kosztorysu za pozycjonowane frazy.

Naliczanie płatności może też być uzależnione od tego jak długo strona pozostawała na określonych pozycjach wyszukiwania, albo poprzez obliczenie stawki dziennej za poszczególne przedziały pozycji i zsumowanie ich. W tego typu formie rozliczenia płatności naliczane są automatycznie na podstawie specjalnego skryptu śledzącego na której pozycji znajdowała się strona klienta w określonym czasie.

Obecnie coraz więcej agencji SEO rezygnuje z takiej formy rozliczenia, co ma oczywiście swoje podstawy. Ostatnio postrzeganie usług pozycjonowania znacznie się zmieniło – przede wszystkim najbardziej skuteczne są wartościowe wejścia na stronę, a ponadto algorytmy Google zmieniają się dosyć często, przez co pozyskanie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania stało się trudniejsze. Jeszcze kilka lat temu możliwe było znacznie bardziej precyzyjne określenie efektów działań SEO. Dziś żadna z agencji nie może dać stuprocentowej gwarancji, że jej usługi zapewnią stronie miejsce w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania.

Czy płatność za pozycje jest korzystna?

Niewątpliwie największą zaletą skorzystania z takiej formy rozliczenia jest zapłata wyłącznie za uzyskanie konkretnych pozycji. Niestety, minusów jest znacznie więcej, niż plusów. Najczęściej w ten sposób można uzyskać niższej jakości linki przychodzące. Do pozycjonowania wykorzystywane są wyłącznie frazy określone w umowie z agencją SEO i to te „najłatwiejsze”, które są dla niej również tańsze. Decydując się na płatność za pozycję klient raczej nie ma co liczyć na analizę najbardziej konwertujących fraz, indywidualne podejście usługodawcy, czy też otrzymywanie szczegółowych raportów. W tym przypadku umowy są zazwyczaj długoterminowe (a więc zawierane na co najmniej 12 miesięcy), a ponadto istnieje duże ryzyko otrzymania kar od Google, co oczywiście generuje kolejne koszty.

W dzisiejszych czasach płatność za pozycje nie jest z pewnością korzystną formą rozliczenia dla klienta. Jak się okazuje, również z perspektywy agencji SEO nie jest to opłacalne rozwiązanie. Co prawda mogą one zdobyć większą liczbę klientów, którzy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak przebiega proces pozycjonowania; a poza tym przy zastosowaniu mało kosztownych technik spamerskich możliwe jest krótkotrwałe uzyskanie wysokich wyników wyszukiwania. Minusów jest jednak znacznie więcej. Przede wszystkim istnieje duże ryzyko, że prowadzone działania nie przyniosą skutku, a inwestycja się nie zwróci. Klienci często są niezadowoleni z efektów takich usług, co z kolei sprawia, że wyrabiają sobie negatywną opinię zarówno na temat agencji SEO, jak też i korzyści z pozycjonowania. Najczęściej wraz zakończeniem umowy współpraca zostaje definitywnie zakończona, a może zdarzyć się i tak, że osoby zawiedzione kiepskimi wynikami wystawią niepochlebną opinię firmie oferującej pozycjonowanie stron. Jeśli do tego dodamy dużą presję uzyskania szybkiego zwrotu z inwestycji w działania SEO, nietrudno zauważyć, że forma rozliczenia poprzez płatność za pozycje jest zwyczajnie nieopłacalna – zarówno dla klientów, jak też i dla agencji SEO. Nic więc dziwnego, że usługodawcy coraz częściej z niej rezygnują.

Abonament lepszy od płatności za pozycje?

Określona w umowie comiesięczna płatność za usługi pozycjonowania strony firmowej jest znacznie bardziej popularna w krajach zachodnich, gdzie kampanie SEO cieszą się większym zainteresowaniem klientów. Chociaż w Polsce nie jest to ciągle często stosowana forma rozliczenia, można zauważyć pewną poprawę jeśli chodzi o dostrzeganie korzyści płynących z takiej formy marketingu. Jak to działa?

Agencja SEO otrzymaną w ramach umowy comiesięczną płatność przeznacza w znacznej części na koszty stałe związane z pozyskiwaniem wysokiej jakości linków kierujących do strony klienta. Oczywiście określona kwota z abonamentu to zarobek dla firmy zajmującej się pozycjonowaniem, jednak warto wiedzieć, że obecnie działania SEO wymagają inwestycji – w przeciwnym razie podjęte działania mogą okazać się mało skuteczne. Najlepszym przykładem takich kosztów są artykuły zawierające link do strony klienta publikowane na serwisach zewnętrznych. Im bardziej znany portal, na którym umieszczony zostanie tekst z linkiem, tym więcej trzeba zapłacić (zazwyczaj koszt jednorazowej publikacji to kilkaset złotych, jednak może to być nawet kilka tysięcy, jeśli serwis jest znany i popularny). Niestety, wielu klientów ciągle nie zdaje sobie sprawy z tego, że skuteczne pozycjonowanie wymaga kompleksowego działania i z całą pewnością nie ogranicza się do skorzystania ze specjalnych programów, które automatycznie wygenerują wysokie wyniki wyszukiwania.

W modelu, gdzie klient płaci agencji SEO stały abonament, specjaliści od pozycjonowania stron skupiają się przede wszystkim na uzyskaniu dobrych pozycji na wielu słowach kluczowych. W przeciwieństwie do płatności za pozycje ich działania opierają się nie tylko na wybranych wcześniej frazach – zwiększenie ruchu na stronie klienta poprzez zapewnienie jej wyższej pozycji w wynikach naturalnych Google byłoby po prostu nie możliwe w oparciu o kilka słów kluczowych. Dlatego też na początku kampanii SEO wykorzystywane są określone frazy, ale wraz z upływem czasu i pozyskiwaniem oczekiwanych pozycji, wybierane są kolejne słowa kluczowe. W tym modelu klient często oczekuje zdobywania wysokich wyników w wyszukiwarce Google na wiele fraz dotyczących prowadzonej przez niego działalności, co oczywiście wiąże się z większym ruchem na jego stronie.

Przy rozliczeniu w formie stałych opłat regulowanych co miesiąc klient ma prawo do otrzymywania szczegółowych raportów dotyczących skuteczności prowadzonych działań. Najprawdopodobniej w pierwszych miesiącach współpracy z agencją SEO efekty skorzystania z jej usług nie będą widoczne i raczej nie wpłyną na poprawę wyników sprzedażowych. Oczywiście klient powinien zostać o tym poinformowany i mieć pełną świadomość za co płaci specjalistom od pozycjonowania stron.

element raportu seo

Fragment raportu z Google Analytics dołaczanego do raportu SEO

Wady i zalety abonamentu za pozycjonowanie

Stałe opłaty miesięczne mają zdecydowanie więcej zalet niż płatność za pozycje. Decydując się na taką formę umowy klient regularnie otrzymuje szczegółowe raporty dotyczące prowadzonych przez agencję działań SEO, a tym samym ma pełną wiedzę za co konkretnie płaci. Umowa zawierana jest najczęściej na krótki okres czasu, np. 3 miesiące, albo na czas nieokreślony za to z możliwością wypowiedzenia jej z miesięcznym wyprzedzeniem. Pośrednio ma to wpływ na motywację pracowników agencji SEO, która stara się nawiązać jak najdłuższą współpracę, a tym samym prowadzi przemyślane działania na rzecz uzyskania wysokiej pozycji stron. Warto też wspomnieć, że znacznie większą kontrolę nad tymi działaniami ma sam klient, który np. może zażyczyć sobie zmiany stosowanych do pozycjonowania fraz. Oprócz tego może on liczyć na indywidualne podejście i bezpłatne konsultacje, których celem jest zwiększenie skuteczności takiej formy marketingu. Ze względu na fakt, że agencja nie przeznacza na pozycjonowanie własnych pieniędzy, ale korzysta ze środków pochodzących od klienta, może pozwolić sobie na zdobywanie znacznie bardziej wartościowych linków, a tym samym – prowadzić efektywniejszą kampanię. Ryzyko nałożenia na stronę filtra przez Google jest w tym przypadku znacznie mniejsze niż podczas rozliczania się w formie płatności za pozycje. Jedyne, czego może się obawiać klient, to nierzetelna albo mało skuteczna agencja SEO. Trzeba również wspomnieć, że korzyści z zainwestowania w usługi pozycjonowania zauważalne będą dopiero po kilku miesiącach. Początkowo może więc wydawać się, że współpraca nie przynosi żadnych wymiernych skutków i jest zwyczajnie nieopłacalna. Należy o tym pamiętać podczas podpisywania umowy z agencją SEO – być może warto będzie nieco wstrzymać się z jej rozwiązaniem, ponieważ na efekty trzeba będzie poczekać, co jest całkiem normalnym stanem rzeczy.

Abonament ma także swoje zalety z punktu widzenia agencji SEO. Przede wszystkim nie muszą one inwestować w pozycjonowanie własnych pieniędzy, co przekłada się na większą skuteczność i efektywne realizowanie założonych wcześniej celów marketingowych. Odniesiony dzięki temu sukces gwarantuje zadowolenie klientów oraz wieloletnią współpracę. Nieco trudniej może być z pozyskaniem nowych klientów, ponieważ płatność za usługi SEO w formie abonamentu nie są jeszcze popularne w Polsce, chociaż powoli się to zmienia. Firmy świadczące usługi pozycjonowania stron muszą też liczyć się z większymi wymaganiami dotyczącymi ich działań, a w razie braku zadowalających efektów może zdarzyć się, że uzyskają negatywną opinię od zawiedzionych klientów.

Jak jeszcze można się rozliczać?

Płatność za pozycje i abonament to jedynie dwie z wielu form rozliczeń. Ze względu na fakt, że należą one do tych najbardziej popularnych, zostały opisane bardziej szczegółowo. Nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe dokonywanie płatności na innych zasadach. Poniżej nieco rzadziej spotykane formy rozliczeń:

  • płatność za ruch na stronie klienta – naliczana jest za wejścia unikalnych użytkowników z wyników naturalnych Google, a cena usługi zależy w dużej mierze od konkurencyjności firmy w swojej branży;
  • prowizja – płatności za usługi agencji SEO zależne są od obrotu generowanego przez wejścia na stronę z wyników naturalnych wyszukiwarki i stanowią jego określony procent;
  • połączenie kilku wymienionych wcześniej form rozliczenia, jak np. hybryda płatności za pozycje i abonamentu.

Jak wybrać formę rozliczenia z agencją SEO?

Wiele małych i średnich firm stara się maksymalnie ograniczyć koszty związane z działaniami marketingowymi, a tym samym podczas wyboru rodzaju płatności za usługi SEO kieruje się przede wszystkim ich ceną. Czy to dobre rozwiązanie? Nie do końca. Oczywiście wszystkie wspomniane wcześniej formy płatności mają swoje wady i zalety – nie tylko dla klienta, ale także samej firmy świadczącej usługi pozycjonowania – jednak pod uwagę należy wziąć przede wszystkim skuteczność współpracy. Niskie koszty kampanii SEO mogą przekładać się na niewielką skuteczność, co efekcie często powoduje straty. Znacznie bardziej korzystnym rozwiązaniem jest przeznaczenie na ten cel większej sumy, która pozwoli agencji zdobyć wartościowe linki do strony klienta, a tym samym zwiększyć na niej ruch. Możliwości są różne, więc warto poznać więcej szczegółów na temat tych najbardziej interesujących. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć słuszną decyzję. Dobrym pomysłem będzie też zdobycie choćby podstawowej wiedzy na temat pozycjonowania stron w Internecie, co pozwoli nieco skonkretyzować swoje wymagania dotyczące współpracy z firmą świadczącą usługi SEO. Oczywiście trzeba też pamiętać o cierpliwości – efekty tej formy marketingu pojawiają się dopiero po kilku miesiącach, dlatego początkowa nieskuteczność działań agencji może być pozorna.