Funkcjonalność serwisu

funkcjonalnosc serwisu

Znalezienie odpowiedzi na pytanie jakie funkcjonalności ma realizować witryna wbrew pozorom wcale nie jest łatwe. W większości przypadków osoby zajmujące się projektowaniem serwisu są jednak w stanie je określić na podstawie dostarczonych przez przedsiębiorcę informacji, a także uzyskując odpowiedzi na dodatkowe pytania.

Funkcjonalności serwisu można najprościej określić jako dodatkowe mechanizmy poza zwykłą prezentacją zamieszczanych na stronie treści. Zazwyczaj wśród nich wymienić można:

 • newsletter;
 • aktualności publikowane w kolejności chronologicznej;
 • mapę serwisu;
 • wyszukiwarkę treści;
 • dodatkową wersję językową;
 • sieć sprzedaży z podziałem na regiony prezentowaną zazwyczaj w formie mapy sklepów;
 • ograniczony dostęp do określonych sekcji, które można przeglądać po zalogowaniu się;
 • obsługę wybranych procesów, np. rekrutacji, składania zamówień bądź zgłaszania reklamacji;
 • kalkulator.
 • Eksport danych do zewnętrznych odbiorców
 • Import danych z zewnętrznych źródeł
 • Generowanie plików PDF

Rejestracja użytkowników

Specyficznym rodzajem funkcjonalności serwisu internetowego jest obsługa bazy danych użytkowników, co ma swoje dobre i negatywne cechy. Rejestracja użytkowników strony to doskonały sposób, aby ich poznać i zbudować jednocześnie bazę kontaktów handlowych, które można wykorzystać w przyszłości. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zachęcenie internautów do rejestracji na stronie bywa trudne – taka witryna musi zawierać wartościowe treści albo funkcjonalności dostępne tylko zalogowanym użytkownikom, a zapewnienie ich może okazać się dużym problemem. Należy też pamiętać, że gromadzenie danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, adres lub numer telefonu oznacza, że baza będzie podlegać Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz RODO. co wiąże się z koniecznością planowania polityki ochrony danych osobowych.

Szata graficzna strony

Osoby zajmujące się projektowaniem stron internetowych w większości przypadków zrealizowały wcześniej wiele tego typu przedsięwzięć. Duże doświadczenie w tej pracy sprawia, że mogą oni zaproponować swoim klientom szatę graficzną witryny idealnie odpowiadającą ich oczekiwaniom. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że ich pracę znacznie ułatwi określenie swoich preferencji. Chociaż zasady identyfikacji wizualnej firmy opisane są w księdze marki, to stanowią one jedynie zarys obszaru, w jakim powinni poruszać się projektanci. Zdarza się, że zawiera ona przykład layoutu strony internetowej, jednak jest to rzadkość, dlatego klient powinien doprecyzować swoje oczekiwania. Dobrym rozwiązaniem jest też zaprezentowanie materiałów drukowanych stosowanych przez firmę, oczywiście jeśli w najbliższym czasie nie jest planowana ich modyfikacja.

Inny sposób na wskazanie swoich oczekiwań co do wyglądu strony internetowej to pokazanie przykładów. Chociaż niektórym może wydawać się, że to zachęta do plagiatowania, w rzeczywistości takie rozwiązanie umożliwi wskazanie odpowiedniego kierunku. Projektanci z całą pewnością nie będą kopiować wyglądu innych witryn, ale dzięki przykładom łatwiej będzie im stworzyć projekt spełniający pod każdym względem oczekiwania klientów.

Inspiracji oraz pomysłu na własną stronę internetową można szukać oferujących płatne szablony stron www:

https://themeforest.net/

https://www.templatemonster.com/pl/

Mnóstwo pomysłów możesz znaleźć na portalu społecznościowym https://pl.pinterest.com

Zdjęcie tytułowe pochodzi z serwisu – www.freepik.com